Wycieczki w Góry Stołowe – Duszniki-Zdrój

Wycieczki w Góry Stołowe – Duszniki-Zdrój

Wycieczki w Góry Stołowe – Duszniki-Zdrój

To jedno z najbardziej znanych uzdrowisk na terenie Dolnego Śląska oraz miejsce idealne dla tych, którzy chcą lepiej poznać Sudety. Popularne Duszniki-Zdrój są świetną bazą wypadową w Góry Stołowe, są też pięknym kurortem w którym można miło spędzić czas. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Czym może zachwycić to sudeckie uzdrowisko?

Duszniki jako uzdrowisko zaczęły się rozwijać już pod koniec XVIII wieku. O ich leczniczych wodach mówiono wiele, czego efektem był coraz większy napływ pacjentów. Tu, przy leczniczych źródłach, mogli oni nie tylko poprawić stan swego zdrowia, ale i odkryć piękno okolicy. Turystyka w efekcie zaczęła się tu rozwijać dość szybko. Do dziś Duszniki są ważnym punktem na turystycznej mapie Gór Stołowych. Atrakcyjna okolica kusi tych, którzy uwielbiają piesze wycieczki. Sama miejscowość również ma się czym pochwalić.

Symbol miasta

Symbolem tego kurortu nie stał się ani park zdrojowy, ani okazała pijalnia wód. Duszniki za swą największą atrakcję uznają młyn z XVII wieku. Dawniej produkowano tu papier znany z wyjątkowej trwałości, dziś w zabytkowych wnętrzach ma swą siedzibę jedyne w swoim rodzaju Muzeum Papiernictwa. Innym zabytkiem jest kościół z XVIII wieku, który wyróżnia się wyjątkową amboną. Duszniki Zdrój mogą się pochwalić także malowniczym rynkiem. Otaczają go najpiękniejsze i najstarsze kamienice, pochodzące głównie z XVII i XVIII wieku. Za tę najważniejszą uznawany jest Zajazd pod Czarnym Niedźwiedziem, którego najsłynniejszym gościem był król Jan Kazimierz.

Wycieczki w Góry Stołowe
Wycieczki w Góry Stołowe

W części zdrojowej również można podziwiać wspaniałą zabudowę. Historyczne pensjonaty mają swój urok, podobnie jak park zdrojowy z pijalniami wód. Tu właśnie znajduje się kolejny cenny zabytek tego kurortu – Dworek Chopina, w którym wybitny artysta koncertował aż dwa razy. Do dziś w Dusznikach organizowane są koncerty na jego cześć, które pozwalają na wysłuchanie wyjątkowych występów w wyjątkowym otoczeniu.

Wycieczki w Góry Stołowe
Wycieczki w Góry Stołowe

Duszniki-Zdrój są kurortem popularnym i chętnie odwiedzanym. Doskonałe warunki sprawiają, że można tu bez problemów znaleźć noclegi, a malownicza okolica zapewnia wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Zaglądają tu i kuracjusze, i turyści zaczynający stąd wycieczki w Góry Stołowe. Zachwyca też pobliski Zieleniec – idealne miejsce na narty. Nie brak tez w pobliżu Dusznik licznych atrakcji typowo górskich. Schronisko pod Muflonem, Orlica oraz ciekawy rezerwat torfowiskowy to tylko nieliczne przykłady ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dusznikach.