Ciekawe wycieczki po Wrocławiu

Ciekawe wycieczki po Wrocławiu

Wrocław kusi pięknymi zabytkami i architekturą, której nie można się oprzeć. Wrocław bez wątpienia jest miastem atrakcyjnym dla tych turystów, którzy interesują się ciekawymi budowlami, przeszłością oraz sztuką. Wycieczki po tym mieście są jednocześnie idealną propozycją dla tych, których fascynują inne religie i pamiątki z nimi związane. Kto chce poznać wielokulturowe oblicze stolicy Dolnego Śląska, ten z pewnością chętnie wybierze się na spacer śladami społeczności żydowskiej. Jakie atrakcje czekają na turystów na tej wyjątkowej trasie?

Zabytki żydowskie we Wrocławiu

Wrocławskie zabytki związane ze społecznością żydowską mogą każdego z nas oczarować swym bogactwem i różnorodnością. Jednym z najstarszych zabytków związanych z wrocławskimi Żydami jest pochodząca z początków XIII wieku macewa. Przypomina o zmarłym w 1203 roku Kantorze Dawidzie. Dziś można ją zobaczyć w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim, a ponieważ jest ona wyjątkowym zabytkiem, zainteresowanie tą macewą od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Wiele cennych pamiątek po wrocławskich Żydach czeka też na terenie miasta. Na jakie atrakcje tego typu warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki, której głównym tematem ma być historia wrocławskiej społeczności żydowskiej?

Synagoga Pod Białym Bocianem

Obiektem niezwykle ciekawym będzie tu Synagoga Pod Białym Bocianem, w której wnętrzu czeka na zwiedzających ciekawa wystawa. Najlepiej ten obiekt zwiedzać z przewodnikiem Kusi też Dom Edyty Stein, znanej karmelitanki, która urodziła się we Wrocławiu, w ubogiej rodzinie żydowskiej. Godnym polecenia zabytkiem jest też cmentarz żydowski, który znajduje się przy ulicy Lotniczej. Ta wspaniała nekropolia może się pochwalić ciekawymi grobowcami, które przypominają o znanych mieszkańcach Wrocławia. Żydowski szpital powszechny przy ulicy Sudeckiej. Budynek sierocińca przy ulicy Grabiszyńskiej oraz Dom Towarowy Wertheima są kolejnymi pamiątkami, które miłośnicy judaiców z pewnością powinni odwiedzić w trakcie zwiedzania Wrocławia. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Ciekawym punktem na trasie wycieczki śladem wrocławskiej społeczności żydowskiej może się okazać Ośrodek Nauczania Religii przy ulicy Łąkowej oraz Tatr Żydowski, który znajduje się przy ulicy Świdnickiej.

wycieczki po Wrocławiu
wycieczki po Wrocławiu

Wycieczki Wrocław

Wrocław to miasto wielu kultur, a cenne zabytki skutecznie przypominają o dawnych mieszkańcach tego miasta. Wycieczki śladem społeczności żydowskiej to jedna z najciekawszych propozycji dla tych, których fascynuje kultura żydowska: ta dawna, i ta współczesna. Wrocławskie judaica mają wyjątkowy charakter, warto zatem poświecić im nieco więcej uwagi.