Na Masywie Śnieżnika. Jaskinia Niedźwiedzia

Na Masywie Śnieżnika. Jaskinia Niedźwiedzia

Na Masywie Śnieżnika. Jaskinia Niedźwiedzia

Słynny Masyw Śnieżnika stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w Sudetach. Nic dziwnego. Wycieczki na niego można planować bez przeszkód, a ich organizację ułatwia gęsta sieć szlaków turystycznych. Piękne widoki, sympatyczne schronisko oraz brak problemów z dojazdem do tych miejscowości, z których zaczyna się piesze wycieczki – oto walory, dzięki którym Masyw Śnieżnika zdobył swą sławę. Jego walorem jest też atrakcja, która znana jest doskonale nawet tym, którzy za pieszymi wyprawami po górach specjalnie nie przepadają. To Jaskinia Niedźwiedzia, do której każdy turysta (nawet ten nie przyzwyczajony do wędrówek) bez problemów dojdzie od strony Kletna.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sudetach oraz miejsce, które przyciąga najchętniej odwiedzaną podziemną trasą turystyczną w Polsce. Ze względu na swą fascynującą historię oraz wspaniałą szatę naciekową. Jaskinia ta stała się już dawno obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Dolnym Śląsku. Kto wybiera się w Masyw Śnieżnika, ten koniecznie powinien zatrzymać się i w Kletnie, znajdując przy okazji czas na zwiedzanie jaskini. Dlaczego to miejsce jest tak ważnym punktem na turystycznej mapie Sudetów?

Jaskinia, którą może się pochwalić Masyw Śnieżnika, to nie tylko najpiękniejsza, ale i największa jaskinia w całych Sudetach. Wejście do tego podziemnego królestwa znajduje się w pobliżu Kletna, na na wysokości 793 metrów n. p.m. By móc zajrzeć do świata pełnego podziemnych labiryntów oraz komnat, należy pokonać współczesny pawilon. Został on zbudowany z myślą o turystach i ich wygodzie. Mieszczą się w nim kasy, kawiarnia oraz mała ekspozycja, dzięki której każdy może zdobyć wiele cennych informacji na temat samej jaskini, jak i Masywu Śnieżnika. Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Można też zapoznać się z historią odkrywania jaskini, która zaczęła się nie tak dawno. W 1966 roku odkryto, i to zupełnie przez przypadek, wejście do jaskini, która do dziś nie zdradziła nam wszystkich swych tajemnic. Pamiętajmy też, że sama Jaskinia Niedźwiedzia jest objęta ochroną, a trasa turystyczna dostępna obecnie stanowi tylko część tego, czym owo podziemne królestwo może się w istocie pochwalić. Sala Lwa Jaskiniowego czy Sala Pałacowa to bez wątpienia najciekawsze punkty na trasie takiej podziemnej wycieczki. Kto je zobaczy, ten długo o nich nie zapomni. Jaskinia Niedźwiedzia jest celem wielu wycieczek szkolnych czy imprez firmowych.