Jura Krakowsko-Częstochowska wycieczki

Jura Krakowsko-Częstochowska wycieczki

Jura Krakowsko-Częstochowska wycieczki – Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to wspaniały zabytek oraz jedno z najpiękniejszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju zajrzy w te strony, ten koniecznie powinien zwiedzić te potężne ruiny. Lepsze poznanie zamku i jego historii ułatwia specjalna trasa turystyczna, dzięki której po kolei można odkrywać tajemnice kolejnych pomieszczeń zamkowych. Co można zobaczyć podczas zwiedzania zamku?

Zamek Ogrodzieniec

Trasa turystyczna rozpoczyna się przy bramie wjazdowej, przy której znajduje się kasa biletowa. Następnie należy pokonać spore podzamcze, kierując się w stronę zamku górnego. Tu pojawiają się pierwsze obiekty, które mogą zadziwić turystów swym pięknem i potęgą. Wchodzących na teren zamku witają piękne ostańce skalne oraz Katownia Warszyckiego. Dalej znajduje się Baszta Bramna – główne wejście na teren zamku Ogrodzieniec. Za nią zaczyna się Dziedziniec Pański, do którego przylega kuchnia kurna ze studnią. Z Dziedzińca Pańskiego można też wejść na teren Zamku Wysokiego. Po drugiej stronie dziedzińca znajduje się sypialnia Bonera oraz biblioteka. Z biblioteki przez ganek można przejść do sali kredensowej, a następnie wspiąć się na szczyt wieży widokowej. Poniżej znajdują się izby rycerskie, których zwiedzenie jest kolejną przygodą dla zwiedzających zamek Ogrodzieniec turystów, a urządzone tu Muzeum Zamkowe pozwala im poszerzyć swą wiedzę na temat tego niezwykłego Orlego Gniazda.

Jura Krakowsko-Częstochowska wycieczki
Jura Krakowsko-Częstochowska wycieczki

Do kolejnego pomieszczenia, czyli do Kurzej Stopy, prowadzą wykute w skale schody. Następną atrakcją jest zbrojownia – nowa ekspozycja, dzięki której można zobaczyć, jak w ciągu wieków zmieniała się broń oraz uzbrojenie. Kolejnym punktem, który można lepiej poznać w trakcie zwiedzania zamku, jest dziedziniec gospodarczy, którego największą ozdobą są drewniane krużganki. Warto też zajrzeć na Wieżę Skazańców oraz do dawnego skarbca.

Zamek Ogrodzieniec to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i dawnej architektury. Dzięki trasie turystycznej każdy z nas może w tym miejscu przeżyć wyjątkową przygodę i miło spędzić czas w niezwykłej scenerii.