Wielka Wyspa i Zoo

1 dzień

Wielka Wyspa i Zoo

Wycieczka po Wrocławiu – Wielka Wyspa i Zoo

Proponowany program:

Spotkanie grupy z przewodnikiem – rozpoczęcie zwiedzania tzw. Wielkiej Wyspy (swoją nazwę obszar zawdzięcza otaczającym go korytom rzek). Spacer rozpoczniemy w pobliżu mostu Zwierzynieckiego – jednego z najstarszych w naszym mieście, który podczas oblężenia Festung Breslau miał zostać wysadzony (na szczęście tak się nie stało). Następnie wejdziemy do Parku Szczytnickiego – jednego z najstarszych we Wrocławiu z imponującymi okazami dębów szypułkowych; przechadzając się po Skwerze Zbyszka Cybulskiego, zobaczymy również prześliczny pomnik bogini Diany.

Kilka kroków dalej czeka na nas prawdziwa uczta dla oka, ponieważ wyłaniać zaczną się najbardziej charakterystyczne budowle Wielkiej Wyspy: dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych (to właśnie w niej nakręcono ponad 450 filmów!) – dziś Centrum Technologii Audiowizualnych, w którym w holu głównym będziemy mogli zobaczyć część strojów i rekwizytów wykorzystywanych w produkcji filmów. Wychodząc na zewnątrz na pierwszym planie wyłoni się Iglica – imponująca ponad 90 metrowa stalowa konstrukcja postawiona przy okazji Wystawy Ziem Odzyskanych; po lewej stronie zobaczymy Pawilon Czterech Kopuł – wyremontowany niedawno na potrzeby Muzeum Narodowego.

Następnie dochodzimy do największej budowli tego terenu – Hali Stulecia, nazywanej również Halą Ludową – tu dowiemy się czym był wrocławski modernizm oraz jak trudno było przekonać władze miasta do postawienia budowli z żelbetonu (dla zainteresowanych istnieje możliwość wejścia do środka – zwiedzanie obiektu od wewnątrz, Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa).
Idąc w głąb Wielkiej Wyspy dochodzimy do imponującej, eliptycznej pergoli, która powstała na terenie dawnych wyścigów konnych, a o pełnej godzinie zobaczymy i usłyszymy specjalny pokaz wrocławskiej Fontanny Multimedialnej, na które przyjeżdżają turyści z całej polski (atrakcja sezonowa).
Po pokazie udajemy się do Ogrodu Japońskiego – stworzonego na potrzeby Wystawy Stulecia – dziś cieszącego swoim pięknem spacerowiczów.

To jeszcze jednak nie koniec naszego spaceru – udajemy się jeszcze głębiej, aby zobaczyć XV wieczny drewniany kościółek, najstarszy na tym terenie (ponad 400 letni) dąb „Dziadek” oraz jedyne we Wrocławiu obserwatorium astronomiczne. Na zakończenie wycieczki proponujemy wizytę we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym – w tym w rozsławionym w całej Europie Afrykarium.

Cena wycieczki zależna jest między innymi od: ilości osób, charakterystyki grupy, ostatecznego kształtu programu, czasu zwiedzania, rodzaju ewentualnego środka transportu itd.

Kalkulowana cena obejmuje:
  • realizację ustalonego programu
  • usługi przewodnickie
  • ubezpieczenie NNW (5000 zł)
  • podatek VAT

Powyższy program jest programem ramowym i w związku z tym kolejność zwiedzania może ulec zmianie.