Wycieczka do Złotego Stoku

Parę dni temu wróciłam z wycieczki jednodniowej do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Zbiórka odbyła się około szóstej rano. Podróż mimo tego, że trwała około cztery godziny minęła bardzo szybko. Przed wejściem czekał już na nas przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Gertrudy. Związana jest z nią legenda. Dawno temu w kopalni zaginęło czterech górników. Nikt nie chciał podjąć akcji ratowniczej, która odnalazłaby ich. Gertruda – żona jednego z górników postanowiła go odszukać. Mijały dni, a kobieta nie wychodziła. Prawdopodobnie zabłądziła w labiryntach i została w nich na zawsze. Po tamtych wydarzeniach zagubieni górnicy mówili, że słyszeli czyjeś kroki i dzięki nim udawało im się wyjść z powrotem. Mówili też tak niektórzy zbłądzeni turyści!  Cała sztolnia miała ok 500 metrów. W niej było wiele map i planów kopalni. Gabloty z przeróżnymi narzędziami oraz minerałami czy wielki laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto!

Atrakcje Kopalni Złota

W dawnych magazynach było laboratorium J.Schärfenberga. Z zawodu był aptekarzem, z zamiłowania chemikiem, za wszelką cenę próbował otrzymać eliksir długowieczności (z rudy arsenu). Zamiast eliksiru wynalazł bardzo trujący arszenik. W Sztolni był również ogromny skarbiec! Kolejnym miejscem w Sztolni był Chodnik Śmierci. W tym miejscu zabijano górników oskarżonych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury po czym otwory te wypełniano zaprawą.

Wycieczka do Złotego Stoku
Wycieczka do Złotego Stoku

Według wierzeń górniczych, złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach. Gnomy były postrzegane jako życzliwe postacie, które ratowały innym życie.W  kopani można spotkać gnoma Szarego, który pojawia się niespodziewanie. Legenda głosi, ze spojrzenie mu w oczy gwarantuje spełnienie wszystkich marzeń! Próbowaliśmy go odszukać, ale nie udało się. Następnie wybraliśmy się do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.

Wycieczka do Złotego Stoku
Wycieczka do Złotego Stoku

Kolejną atrakcją był wodospad w Sztolni Czarnej, jako jedyny w Polsce znajduje się w komorze, spada z wielkim hukiem w dół z 10 metrów!. Podświetlona zmieniającymi się kolorami woda zrobiła na nas wrażenie! Każdy fotograf chciałby tu być! Na końcu pobytu udaliśmy się na podziemny spływ łodzią. Było świetnie! Około siedemnastej zaczęliśmy kierować się w stronę domu. Mam nadzieję, że niedługo znów pojedziemy na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży. Kopalnia Złota to wspaniałe miejsce na imprezę integracyjną czy firmową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *